Chrystus spowity całunem”: cud przezroczystego marmuru

Chrystus spowity całunem”: cud przezroczystego marmuru

Z jedną z najbardziej niezwykłych rzeźb na świecie wiąże się równie niezwykła legenda…

„Cristo Velato”, czyli „Chrystus spowity całunem” to rzeźba ukończona w 1753 roku, przypisywana początkowo (i błędnie) Antonio Corradiniemu. Jest uważana za jedno z najbardziej niezwykłych dzieł sztuki na świecie. Nawet wielki neoklasycystyczny mistrz Antonio Canova, który próbował kupić tę pracę, powiedział, że byłby gotów oddać dziesięć lat ze swojego życia, byle tylko samemu stworzyć takie arcydzieło.

Neapol, Cappella Sansevero

Chociaż zadanie stworzenia rzeźby powierzono początkowo faktycznie Corradiniemu, to ten zmarł, przygotowawszy jedynie gliniany prototyp, który potem miał zostać wyrzeźbiony w marmurze.

Prace nad dziełem przejął Giuseppe Sammartino, który ukończył tworzenie tej niezwykłej rzeźby zmarłego Jezusa – przykrytego przezroczystym całunem, wykutym z tego samego, jednego kawałka marmurowego bloku. I to właśnie ten całun nie tylko zapewnił Sammartinowi poczesne miejsce w historii kultury Zachodu, ale także stał się przedmiotem legend.

Według niektórych z nich, artysta przykrył rzeźbę lnianą zasłoną, którą za pomocą złożonych procesów chemiczno-alchemicznych udało mu się przekształcić w marmur. Krążyły także opowieści, że Raimondo di Sangro, na którego zamówienie powstawało dzieło i który sam był alchemikiem, wprowadził Sammartina w tajniki swojej pseudo-nauki. Ale tą są oczywiście tylko legendy.

Rzeźbę można oglądać w kaplicy Sansevero w Neapolu.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

1 Response to Chrystus spowity całunem”: cud przezroczystego marmuru

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s