Świat, w którym 10 firm decyduje co trafia na nasze talerze

Świat, w którym 10 firm decyduje co trafia na nasze talerze

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne siły stoją systemem decydującym o tym, co trafia na nasze sklepowe półki. Doktor Philip Howard, autor książki: „Koncentracja i władza w systemie żywnościowym, czyli kto decyduje o tym, co jemy?”, od lat bada zachodzące w systemie żywnościowym zmiany i opisuje zachodzące w nich trendy. Autor jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Zrównoważonego Rozwoju Społeczności na Uniwersytecie Stanowym w Michigan, zaś specjalizuje się w dziedzinie socjologii wsi.

„Przyczyną do napisania tej książki była chęć sprawdzenia, co tak naprawdę się dzieje za zamkniętymi drzwiami świata wielkich korporacji. Musimy wiedzieć, co do kogo należy i jakie są strategie firm dominujących na rynku, które nieustannie zwiększają swoje wpływy” – mówi Howard.

The_Ten_Major_Food_Companies

Globalny monopol na żywność

Pierwszą z rzeczy, o której niewielu z nas wie, jest bardzo mała ilość firm kontrolujących światowy system gospodarki żywnościowej: począwszy od nasion, a na marketowych półkach kończąc. Jak zauważa Howard:

„W wielu branżach obserwujemy trend zmniejszania ilości działających w nich firm, przy jednocześnie zwiększaniu ich władzy. Weźmy na przykład przemysł piwowarski. Dziś za połowę światowej produkcji tego trunku odpowiadają tylko cztery firmy z Europy. W najbliższej przyszłości ich ilość zmniejszy się do trzech, ponieważ Anheuser-Busch InBev zamierza kupić SABMiller.

Co ciekawe, nawet firmy z dominującą pozycją na rynku, muszą podporządkować się regułom narzuconym przez system. A te mówią: musisz być jeszcze większy, bo inaczej wchłoną cię inni. Tym samym o tym, co będziemy jeść, decyduje coraz mniejsza grupka ludzi. Krążą słuchy, że kupno SABMiller nie poprawi wystarczająco obrotów InBew, więc koncern będzie musiał przejąć jeszcze jedną firmę, być może nawet Coke lub Pepsi.”

Zakup SABMillera wyceniono na 103 mld dolarów. Dzięki niemu InBev stanie się jednym z trzech głównych graczy na rynku żywnościowym na świecie. W niektórych częściach naszego globu, takich jak Afryka czy Ameryka Łacińska, koncern zdobył już nawet pozycję monopolisty.

Wprowadzane przez naszych rządzących zasady i regulacje antymonopolowe mają zapobiegać tego typu sytuacjom. I rzeczywiście, kiedy wielka firma chce kupić inną wielką firmę wiąże się to z koniecznością spełnienia wielu wymagań regulowanych naszym prawodawstwem. Zatem jakim cudem tego typu monopole nadal powstają? Jak wyjaśnia Howard:

„Na początku XX wieku istniało wiele regulacji zapobiegających powstawianiu koncernów, których wpływy sięgałyby zbyt daleko. Sytuacja ta zmieniła się diametralnie na początku lat 80-tych, kiedy prezydentem został Ronald Reagan. Agencje rządowe otrzymały wtedy nakaz, by zupełnie inaczej zacząć postrzegać fuzje czy przejmowanie jednych przedsiębiorstw przez drugie. Jednocześnie sędziów federalnych próbowano przekonać do tzw. szkoły chicagowskiej. W tym celu zapraszano ich na wycieczki do Arizony, na Florydę i innych tego typu miejsc, gdzie poza rozrywką, głównie w postaci gry w golfa, uczestniczyli oni w seminariach, na których uczono ich, że fuzje i przejęcia, jeśli tylko nie spowodują gwałtownego wzrostu cen, są dobrodziejstwem dla całego społeczeństwa. Do końca lat 90-tych w takich wyjazdowych szkoleniach wzięło udział ponad 2/3 wszystkich sędziów federalnych. Trudno się dziwić zatem, że dziś nie ma szans, by wygrać jakąkolwiek rozprawę dotyczącą przeciwdziałania praktykom monopolistycznym.”

Monopole nie są dobre dla ogółu

Prawda jest taka, że monopole dają korzyści korporacjom, nie społeczeństwu. Ich celem jest wzmocnienie władzy danej firmy, również poprzez zwiększanie jej wpływów w kręgach politycznych. Wielu pracowników międzynarodowych koncernów doradza agencjom rządowym i zasiada w grupach roboczych pracujących nad kształtem umów handlowych. Niektóre z nich nie są nawet pokazywane rządzącym, co nie przeszkadza temu, by w negocjacjach nad nimi uczestniczyli przedstawiciele Wielkiego Biznesu. Kiedy duże firmy mogą wpływać na instytucje tworzące prawo, które ma je kontrolować, to prawo takie staje się łatwe do obejścia, zaś formowanie karteli – dziecinnie proste:

„Dobrym przykładem jest branża nasienna, przejęta na początku lat 80-tych przez duże przedsiębiorstwa chemiczne. W tej chwili mamy już tylko 6 liczących się na tym rynku firm, wcześniej było ich ponad 30. Te 6 ogromnych chemicznych kolosów w przypadku upraw GMO proponuje tzw. licencje wzajemne. Dzięki temu, niezależne firmy nie mogą zaoferować nasion rolnikom, którzy chcą mieć na polach odmiany genetycznie modyfikowane odporne na dany środek chwastobójczy produkowany przez jeden z tych sześciu koncernów. Z czasem podmioty te są albo przejmowane przez chemicznego giganta albo zamykają interes. Obawiam się, że z tych 6-ciu wkrótce zostaną tylko 3: BASF odpadł już z rynku nasiennego, Bayer chce kupić Monsanto, Dow i DuPont planują się połączyć, a chińska ChemChina właśnie przejmuje Syngentę.”

Jak branża chemiczna wchłonęła przemysł nasienny

Działania firmy Monsanto od lat dostarczają dowody na istnienie tzw. drzwi obrotowych między polityką a światem wielkiego biznesu. Jak zauważa Howard: „Istnieją ludzie na okrągło chodzący w te i z powrotem między Monsanto a instytucjami, których zadaniem jest kontrola tego koncernu.” Bez wątpienia, tak dużą strefę wpływu można postrzegać w kategoriach sukcesu tej firmy.

Przejęcie branży rolnej przez firmy chemiczne stało się możliwe dzięki wprowadzeniu patentowania nasion i wynikających z niego ograniczeń w ich obrocie. Te patenty oznaczają wiele korzyści dla koncernów. Przede wszystkim, rolnicy są zmuszani do robienia zakupów co roku, ponieważ umowy przez nich podpisane zabraniają przechowywania lub dzielenia się ziarnami z innymi farmerami. Ponadto, w przypadku upraw GMO, to wymagają one określonych środków chemicznych, które, jak można było przypuszczać, znajdują się w ofercie ich sprzedawcy nasion.

„W Stanach Zjednoczonych Monsanto do cna wykorzystuje regulacje dotyczące ochrony własności intelektualnej. Koncern zaczyna to robić również w innych częściach świata np. poprzez umowy handlowe, wymuszające na niezależnych państwach zamianę ich regulacji na rzecz ochrony korporacji, a nie rolników. W USA część farmerów już trafiło do więzienia za przechowywanie i ponowne wykorzystanie nasion, o milionowych karach nawet nie wspominając.” – mówi Howard.

Istnieje wiele powodów by móc przypuszczać, że nasiona GMO zostały wymyślone po to, by zwiększyć zyski chemicznych koncernów, a nie, jak nam się wmawia, by ratować świat przed głodem czy chronić glebę przed nadmiarem oprysków. Przykładowo, Monsanto upierało się, że żaden chwast nie może wytworzyć odporności na glifosat. Jednak w tej chwili w samych Stanach Zjednoczonych superchwasty pokrywają już 60 milionach akrów (ok. 30 mln hektarów). Co ciekawe, branża chemiczna ma rozwiązanie i na ten problem: proponuje opracowanie roślin odpornych na działanie jeszcze bardziej toksycznych związków. Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie zdaje sobie sprawę, że to tylko pogorszy całą sprawę: kolejne chwasty odporne i na te chemikalia z pewnością powstaną. Jednocześnie my, ludzie, wcześniej czy później będziemy musieli się pozbyć pozostałości tych toksyn z naszego jedzenia, które w przeciwnym razie może być dla nas po prostu trujące.

Są też i dobre wiadomości

W swojej książce Howard analizuje działanie całego systemu żywnościowego, od nasion do pola, od przetwórstwa, przez dystrybucję, aż do półek sklepowych. Bada też zmiany zachodzące w tej branży na przestrzeni ostatnich dekad. Przykładowo, w 1937 w Stanach Zjednoczonych uprawą roli zajmowało się prawie 6,8 mln osób, a ilość wszystkich mieszkańców wynosiła 100 mln. Dziś mamy nieco ponad 2 mln rolników dostarczających żywność dla 325 mln Amerykanów.

Co gorsza, 2/3 produktów rolnych sprzedawanych w USA pochodzi z zaledwie 100 000 gospodarstw wielkoobszarowych, które cały czas zwiększają swój areał upraw. Przyczyny tego są różne, jednak najważniejsza to rządowe dopłaty. Aż 85% przydzielanych pieniędzy trafia do 10% gospodarstw, wzmacniając ich pozycję i konkurencyjność na rynku oraz pozwalając na przejmowanie lub upadanie pozostałych.

Jak widać, dzisiejszy system żywnościowy może budzić całkiem realne obawy. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest nie najlepsza, co nie oznacza jednak, że nic dobrego się nie dzieje. Jak zauważa Howard:

„Wielu ludzi próbuje odwrócić się od monopoli. Duże firmy chcą być jeszcze większe, ponieważ jest to jedyna możliwość ich rozwoju. Przykładowo, sprzedaż piwa w USA od lat utrzymuje się na tym samym poziomie, poza piwowarstwie rzemieślniczym, gdzie obserwujemy wzrost ilości lokalnych browarów, których w całych Stanach są już tysiące.

Ich udział na rynku wynosi ponad 10%. Dzięki temu, dziś spoglądając na półki z piwami w markecie mamy większy wybór niż 10 czy 20 lat temu. Jedyne, co mogły spróbować zrobić w ciągu ostatnich kilku lat duże browary to przejąć niektóre z tych małych przedsiębiorstw. Ale to nie odniosło skutku, ponieważ ludzie nie chcą już kupować piw od koncernów. Te, nie mając innego wyjścia, zaczęły szukać miejsca dla swoich produktów w innych regionach świata, widząc w tym kolejną szansę na zwiększenie swoich obrotów.

Poza piwem mamy też inne przykłady. Weźmy może indyki hodowane w sposób tradycyjny. Ich ilość na rynku jest całkiem spora biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze na początku XXI w. w całych Stanach jedynie 2 000 z nich nie miało genetycznie powiększonej klatki piersiowej.

Wychodzi na to, że ludzie sami tworzą coraz więcej alternatyw dla przemysłowego jedzenia. Najważniejsze to je znaleźć i, robiąc u nich zakupy, wspierać.”

Oczywistym jest, że najlepszym rozwiązaniem jest produkcja własnego pożywienia. Trudno jednak jest samemu produkować wszystkie jego rodzaje. Wystarczy, że większość ludzi zaczęłaby uprawiać choć kilka odmian tego co lubi. Howard radzi:

„Nawet jeśli mówisz, że nie masz miejsca, to możesz hodować kiełki. W ten sposób staniesz się choć trochę bardziej niezależny od koncernów kontrolujących naszą żywność. Jeśli posiadanie kilku doniczek to dla Ciebie kłopot, nawiąż kontakt z miejscowymi rolnikami. Na świecie powstaje coraz więcej kooperatyw spożywczych i gospodarstw wspieranych przez społeczności. Dobrze jest widzieć ludzi mających dość żywności produkowanej na skalę przemysłową i tworzących tego typu alternatywy.”

Czy przejęcia i fuzje wpływają na jakość naszej żywności?

W swojej książce Howard przytacza wiele interesujących przykładów, w tym mleka sojowego firmy Silk, dobrze oddających, jak zmienia się jakość żywności kiedy lokalną markę przejmuje spożywczy gigant.

Steve Demos, założyciel firmy Silk, szczerze wierzył, że mleko sojowe to zdrowy produkt. Jedną z przeszkód, które napotkał po uruchomieniu swojej produkcji były tradycyjne supermarkety. Niewielu z nas wie, że posiadają one tzw. opłaty za przyjęcie towaru sięgające miliardów dolarów rocznie. Wprowadzenie tylko jednego produktu do lokalnej sieci sklepów zwykle kosztuje producenta dziesiątki tysięcy dolarów.

Jednym z gigantów, który przyszedł wtedy Demosowi z pomocą był lider amerykańskiego rynku mleczarskiego: koncern Dean Foods. To oni zapłacili marketom by ci sprzedawali mleko firmy Silk. Produkt bardzo spodobał się klientom, osiągając w krótkim czasie aż 75% udziału w sprzedaży tego sojowego napoju. Ceną, jaką Demos zapłacił, była utrata kontroli nad własną firmą i oddanie jej inwestorom. Na końcu Dean Foods wykupił 100% jej udziałów dzięki umowie, odpowiednio skonstruowanej i podpisanej przez Demosa w zamian za udzielenie przez koncernu pomocy z opłatami.

„Nikogo nie powinno dziwić, że Dean Foods w pierwszym kroku ograniczył ilość składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego w produkcie. Przestał też zakupywać soję od amerykańskich farmerów i zaczął sprowadzać ją z Chin i Brazylii. W tej chwili ten niegdyś w 100% organiczny produkt zawiera zaledwie 6% składników ekologicznych”– mówi Howard.

Niektórzy nie chcą by ich kupiono

Kolejnym pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że niektóre firmy pozostają odporne na opiewające na ogromne kwoty oferty ich wykupu, ponieważ nie chcą poświęcić swoich ideałów. Weźmy np. Clif Bar. Jej właściciel, Gari Erickson, odrzucił ostatnio ofertę Quaker Oats (należącej do Pepsi) wartą 60 mln dolarów, ponieważ zdał sobie sprawę, że wiele z obietnic złożonych mu w trakcie negocjacji nie zostanie spełnionych. Nie chciał poświęcić tego, w co wierzy.

Innym dobrym przykładem jest Eden Foods, od początku trzymający bardzo wysokie standardy ekologiczne. Tak wysokie, że ich prezes nie zgodził się umieszczenie na swoich produktach etykiety: „Produkt ekologiczny” wydawanej przez amerykański Departament ds. Rolnictwa, ponieważ uważa, że jej znaczenie już dawno zostało wypaczone. Według Howarda:

„Eden Foods to firma, która pozyskuje surowce od lokalnych wytwórców i nie używa chemikaliów wspomagających proces przetwarzania. Nie próbuje też zastąpić składników naturalnych syntetycznymi. Jest to też firma, która miała szczęście.
Eden Foods działa na rynku od kilku dekad – dokładnie od lat 70-tych. Minęło więc wystarczająco dużo czasu by informacja o wysokiej jakości ich produktów dotarła do konsumentów. Jednocześnie kiedy zaczynali, nie było problemu z dostępem do systemu dystrybucji. Dziś miałbym wątpliwości, czy im się uda.

Obecnie w zakresie obowiązków pracowników Eden Woods jest również odrzucanie ofert zakupu ich firmy. Mają też oni nie informować właścicieli o wysokości proponowanych kwot. Eden Foods jest jedną z tych firm, które szybciej rozdzieliłyby akcje między pracownikami niż dały się kupić nawet za bardzo wysoką cenę.”

Monopol na dystrybucję

Produkcja i dystrybucja są tymi częściami systemu żywnościowego, które dla większości z nas nie są zbyt zrozumiałe. Niby wszystko jest proste: najpierw należy wytworzyć składniki, potem ktoś je musi połączyć, a potem ktoś inny włożyć do opakowania. Najczęściej za każdy etap tego procesu odpowiadają inne podmioty.

Następnie żywność musi zostać przetransportowana od wytwórcy do hurtowni i w końcu do sklepów. Howard tak tłumaczy problem monopoli w obszarze dystrybucji:

„Normalnie rzecz wygląda tak, że chcesz dostarczyć rzeczy z punktu A do punktu B. W latach 80-tych system dostaw działał na zasadach kooperacji. Na terenie USA mieliśmy dziesiątki współpracujących ze sobą dystrybutorów przekazujących ekologiczną i naturalną żywność.

Jednak kiedy produkcja przemysłowa nabrała tempa, ich moce przerobowa okazały się niewystarczające. Oni po prostu nie mieli pieniędzy, by kupić więcej ciężarówek, magazynów, itp.

Wtedy pojawiła się firma o nazwie United Natural Foods, która w krótkim okresie czasu przejęła dwóch największych dotychczasowych dystrybutorów. Teraz zamierza ją kupić Whole Foods. W Stanach mamy też Sysco, którego ciężarówkę widać przy każdej amerykańskiej restauracji. Trzecim liczącym się na tym rynku graczem jest US Foods, do którego zakupu szykuje się ww. Sysco. Przyznam, że nie spodziewałem się, iż w tak dużym kraju w tej branży liczyć się będą tylko dwa podmioty. Oraz tego, że amerykańskie władze nie zrobiły nic, by nie dopuścić do tej sytuacji.”

A co Ty możesz zrobić w tej sytuacji?

Przytoczone w książce Howarda fakty nie napawają optymizmem. Ale zarówno Ty, jak i Twoja rodzina czy przyjaciele mogą zmienić bieg wydarzeń. Mamy bowiem w rękach potężne narzędzie – nasz portfel. Dzięki niemu możemy przestać dorzucać do pełnych już kieszeni korporacji, a zapłacić lokalnym i niezależnym firmom. Żeby sprawdzić, kto produkuje nasz produkt i czy producent dba o środowisko naturalne i swoich pracowników, można wejść na stronę Buycott.com i po prostu wpisać nazwę wyrobu, który zamierzamy kupić. Warto też choć spróbować zrezygnować z przetworzonego jedzenia i kupować produkty surowe od lokalnych dostawców. Jak tłumaczy Howard:

„Musimy zacząć unikać gigantów, czyli tych 10 firm, które kontrolują 1/3 rynku żywności w Stanach Zjednoczonych. Trzeba zrozumieć, że w niektórych przypadkach warto wydać więcej i otrzymać produkt lepszej jakości lub po prostu kupić go mniej. I wspierać małe, lokalne i niezależne przedsiębiorstwa.”

Ważnym jest byśmy zrozumieli, że możemy wymusić zmianę działania korporacji. One są pod kontrolą inwestorów, a ci chcą tylko jednego: zysku. Jeśli zysk będzie mniejszy, to koncerny będą musiały się ugiąć pod presją społeczeństwa. W ten sposób możemy się pozbyć z naszego jedzenia wielu toksycznych substancji czy roślin GMO. Jedyne co trzeba zrobić, to przestać kupować produkty, które je zawierają. Ci monopoliści mogą mieć całe systemy do kontroli i sterowania naszymi rządami, jednak jeśli ludzie przestaną kupować ich wyroby, to nic inne nie będzie się liczyć.

Tekst źródłowy: http://articles.mercola.com/

z dn. 30.07.2017

Źródło: https://xebola.wordpress.com/2017/09/03/swiat-w-ktorym-10-firm-decyduje-co-trafia-na-nasze-talerze/

Tags : 

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/swiat-ktorym-10-firm-decyduje-trafia-talerze-2017-09

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s